با طراحی سایت یا همان web design بیشتر اشنا شویم

طراحی سایت واقعا چه مفهومی دارد؟

طراحی سایت به معنی طراحی و ایجاد یک وب سایت یا بهینه سازی یک سایت قدیمی است. سایت های اولیه طراحی خاصی نداشتند و در آن ها از آلمان هایی مثل تصویر، ترکیب های رنگ یا فایل صوتی استفاده نشده بود. رفته رفته و با معرفی مرورگرهای مختلف توسط Netscape  و Microsoft که بازیگران اصلی دوران جنگ مرورگرها در این سال ها بودند، با استفاده از عواملی مثل جاوا اسکریپت و HTML، راه طراحی گرافیکی و شکل و شمایل دادن به صفحات وب هموارتر شد.

در سال 2000 و با ارائه اولین نسخه  Internet Explorer برای سیستم های مک که از HTML4.1 و SCC1به صورت کامل پشتیبانی می کردند، انقلاب عظیمی در مرورگرها و طراحی سایت به وجود آمد. طراحی وب سایت، طراحی سایت یا همان Web Design ، دقیقا به معنای تلاش برای ایجاد یک پایگاه اینترنتی برای ارائه خدمات ، فروش محصول یا اطلاع رسانی است. طراحی وب سایت یک پروسه است که از لایه سازی صفحات وب، تولید محتوا، طراحی گرافیکی و رعایت اصول سئو تشکیل شده است.

انواع طراحی سایت

1- طراحی سایت استاتیک: در طراحی سایت استاتیک، یک فایل متمایز به ازاء هر صفحه وب سایت روی سرور ذخیره می شود و هر بار که این صفحه مورد نیاز  باشد، عینا از سرور بازخوانی می شود و برای کاربر نمایش داده می شود. از مزایای این گونه طراحی سایت که بیشتر تا سال 2015 محبوبیت داشت، آسانی طراحی صفحات استاتیک و امنیت بالای آن برای سرورهای آن دوره بود.

2-طراحی سایت داینامیک: صفحات داینامیک وب سایت به گونه ای طراحی می شوند که خود صفحه ثابت، اما محتوای آن  متغیر باشد. ساختار این صفحات توسط یک اپلیکیشن سرور که اسکریپ های سمت سرور را فراوری می کند، ایجاد می شود. در واقع محتوای چنین صفحاتی با توجه به جستجوی کاربر، ایجاد می شوند. این بدان معنی است که محتوای صفحه به خودی خود روی سرور وجود ندارد و با فراخوانی چنین محتوایی از یک صفحه سایت داینامیک، این صفحه روی سرور ایجاد شده و برای کلاینت فرستاده می شود.

وظایف یک طراح سایت

به صورت کلی در طراحی و راه اندازی یک سایت، به دو تیم یا فرد برای طراحی back-end  یا همان بخش کدها و Front-end نیاز داریم. متخصص طراحی back-end کسی است که مسئولیت نوشتن کدهای مختلف برای ایجاد ساختار اصلی وب سایت را به عهده دارد. این کدها همان چیزی هستند که از نظر بازدیدکنندگان یک سایت پنهان هستند و بیش از هرچیز وظیفه راه اندازی و عملکرد یک سایت را به عهده دارند. یک متخصص طراحی سایت که وظیفه توسعه back-end را به عهده دارد از زبان های برنامه نویسی مثل ASP، Python و PHP استفاده می کند.

دوره آموزشی طراحی سایت

این دوره شامل سه ترم با سر فصل های تعیین شده می باشد:

1-   web design I : معرفی مباحث اولیه وب:

آشنایی با مفهوم و تاریخچه وب و زیر ساخت های نرم افزاری و سخت افزاری لازم برای ایجاد، استقرار و نگهداری وب سایت ها

معرفی مفاهیم شبکه ای مرتبط با وب مانند، Host, Web Server, Domain DNS Server  معرفی مفاهیم نرم افزاری مرتبط با طراحی وب مانند HTML و CSS

2- Web Design II:

تبدیل صفحه غیر ریسپانسیو به ریسپانسیو

آموزش Less وSass

3- Web Design III:

Java Script  آموزش مقدماتی تا پیشرفته

JQuery  آموزش مقدماتی تا پیشرفته

Ajax آموزش مقدماتی تا پیشرفته

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *