اهمیت یادگیری زبان دوم

زبان دوم (به انگلیسی: Second language، به‌اختصار L۲) به زبانی اطلاق می‌شود که شخص پس از یادگیری زبان اول در دوران بزرگسالی می‌آموزد.

بسته به کشوری که یک شخص در آن زندگی می‌کند زبان دوم وی نیز می‌تواند متفاوت باشد، هر چند امروزه با توجه به گستره وسیع زبان انگلیسی در سطح جهان در اکثر کشورها زبان انگلیسی به‌عنوان زبان دوم آموزش داده می‌شود.

زبان انگلیسی پس از چینی و اسپانیایی بیشترین تعداد گویشور را در سراسر جهان دارد و در ۵۳ کشور جهان زبان‌ اصلی است که از این‌ بین بریتانیا، کانادا، استرالیا و ایالات‌متحده امریکا مهم‌ترین کشورهای انگلیسی‌ زبان محسوب می‌شوند.

تفاوت فراگیری زبان دوم و فراگیری دوزبانه

فراگیری زبان دوم به معنی یادگیری یک‌زبان تازه توسط فردی است که پیش از آن زبانی را به‌عنوان زبان اول (زبان مادری) آموخته است در حالی‌ که فراگیری دوزبانه (Bilingual Language Acquisition) در مورد کسی اطلاق می‌شود که در کودکی دو زبان را از ابتدا و به‌ صورت هم‌زمان بیاموزد.

از نظر عصب‌شناسی قسمتی از مغز که مسئول یادگیری و کنترل مهارت‌های زبان دوم است با قسمتی که به پردازش زبان‌های یاد گرفته‌شده در کودکی می‌پردازد متفاوت است.

رایج‌ترین زبان‌ها در آموزشگاه‌های زبان در ایران

زبان ترکی استانبولی

یکی از زبان‌هایی که در ایران به‌عنوان زبان دوم برای متقاضیان تدریس می‌شود، زبان ترکی استانبولی است، البته کاربرد اصلی این زبان برای ارتباط با مردم ترکیه بوده و اکثر کسانی که به دنبال یادگیری این زبان هستند هدف مسافرت طولانی‌مدت به کشور ترکیه دارند.

زبان فرانسوی

فرانسه، زبان رسمی ۳۰ کشور دنیا مثل بلژیک، کانادا، لوکزامبورگ، سنگال، سوییس و… و ۱۴ کشور مستعمر، مثل پلی نریی فرانسه، سنت مارتین، سنت پیروماژلال و … می‌باشد.

این زبان، زبان مادری ۳۶ میلیون نفر در سراسر دنیاست و حدود ۱۹۰ میلیون نفر، فرانسه را به‌عنوان زبان دوم صحبت می‌کنند. هم‌چنین حدود ۲۰۰ میلیون نفر در سراسر دنیا آن را فرا گرفته‌اند. یادگیری زبان فرانسه برای کسانی که قصد سفر به کشورهای فرانسوی‌زبان دارند بسیار مهم و لازم است.

زبان آلمانی

این زبان در آلمان، اتریش، بخشی از سوئیس، تیرول جنوبی (ایتالیا)، بخشی از بلژیک و لیختن اشتاین زبان رسمی به‌حساب می‌آید. اولین گام در راستای سفر کاری و تحصیلی به این کشورها آموختن زبان آلمانی است.

زبان اسپانیایی

اسپانیایی یکی از رایج‌ترین زبان‌های جهان است و می‌توان چنین گفت که دومین زبان پرتکلم دنیا می‌باشد. اسپانیایی‌ زبان مادری بیش از ۵۰۰ میلیون نفر و زبان دوم حدود ۴۰۰ میلیون نفر در سراسر دنیاست. به دلیل روابط بسیار خوب کشورمان با کشورهای اسپانیایی‌زبان به‌ویژه کشورهای آمریکای جنوبی و موقعیت‌های شغلی و تحصیلی در این کشورها روزبه‌روز بر اهمیت این زبان افزوده می‌شود. از دیگر مزیت‌های یادگیری این زبان می‌توان به بهره‌گیری از تحصیلات رایگان به زبان اسپانیایی در دانشگاه‌های کشورهای اسپانیایی‌زبان و همچنین دسترسی به منابع علمی، آموزشی و میلیون‌ها کتاب منتشرشده به این زبان در جهان اشاره کرد.

آموزش زبان اسپانیایی در ایران هرچند به‌ اندازه زبان‌های آلمانی، انگلیسی و فرانسه قدمت ندارد اما مدتی است که روند صعودی داشته و زبان آموزان بیشتری به دنبال یادگیری این زبان می‌باشند.

زبان انگلیسی

بدون شک زبان انگلیسی مهم‌ترین زبان حال حاضر دنیا برای برقراری ارتباط می‌باشد، تقریباً در هر نقطه از جهان که باشید در صورتی‌ که به زبان انگلیسی مسلط باشید می‌توانید امور خود را سامان دهید، متدهای آموزش زبان انگلیسی گستردگی فراوانی دارند، آزمون‌های متنوع مثل آزمون آیلتس، تافل، آزمون PTE برای سنجش میزان آشنایی هر فرد با این زبان وجود دارد.

جهت اطلاع از دوره‌های مختلف آموزش زبان انگلیسی، فرانسه و آلمانی در مجتمع فنی تهران نمایندگی لاهیجان، با شماره تلفن 013.42222062 تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *