معماری داخلی،طراحی داخلی یا دکوراسیون داخلی؟

این سه عنوان در بیشتر مواقع به غلط به جای یکدیگر مورد استفاده قرار میگیرند.باتوجه به اینکه هرسه، بخشهای مشترکی با هم دارند اما از نظر مفهوم و ساختار مترادف همدیگر نیستند.

در این مطلب به تفاوت و شباهت های بین معماری داخلی، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی اشاره میکنیم تا بتوانید علاوه بر کسب اطلاعات در این زمینه،گرایش مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

معماری داخلی:

به طراحی فضای داخلی یک ساختمان که براساس استاندارهای موجود انجام میشود معماری داخلی گفته میشود.

امروزه معماری داخلی همانقدر که با هنر و فلسفه و روانشناسی سرو کار دارد، با جامعه شناسی و محیط زیست و طراحی نیز در ارتباط است.

یکی از نیازهای اساسی بشر در طول زندگی خود،داشتن مکانی برای برای اسکان است. میتوان این موضوع را از بناهای  بجامانده از گذشتگان به خوبی درک کرد که آنها چقدر به استحکام و طراحی اهمیت میدادند و با توجه به شرایط محیطی و فیزیکی بناهای زیبا و مستحکم را بوجود آوردند.

به طور کلی این موضوع به طراحی محیط و فرم برمیگردد و معماری داخلی درواقع فرآیندی است که در آن قسمت داخلی ساختمانها با توجه به همه جنبه های انسانی و استفاده از فضاها طراحی میشود.

معماری داخلی تاکنون تحولات زیادی داشته است مثلا امروزه ساختمانها و مکانهای قدیمی زیادی در سطح شهر مشاهده میشود که باتوجه به محیط فیزیکی و انسانی آن را بازسازی میکنند. به این صورت معماران با توجه به استحکام ساختمان فضای داخلی را طوری طراحی میکنند که با سلسله تغییرات، ایمنی درونی آن دچار مشکل نشود. اما اکثر ساختمانها مدت زمان خاصی پا برجا هستند و همینطور داخل ساختمان از نظر زمانی تا مدتی معین سالم میماند. درواقع میتوان گفت یک مسئولیت معمار داخلی تغییر دادن ساختمان های موجود برای استفاده های جدید است.

طراحی داخلی:

طراحی داخلی را می توان به هنر طراحی زیبا و کاربردی فضا تعریف کرد.

یک طراح داخلی حرفه ای میتواند با مطالعه وتحقیق و ارائه راه حل های خلاقانه، محیطی امن، سالم و راحت را ایجاد نماید.

فضای داخلی تاثیری مستقیم برکیفیت زندگی افراد دارد. مهمترین بخش حرفه  یک طراح داخلی داشتن هنر، علم و درک رفتار مردم به منظور ایجاد فضای کاربردی خلاقانه، درون ساختارهایی است که معماران داخلی طراحی کرده اند.

در گذشته فضای داخلی به طور غریزی به عنوان بخشی از پروسه ساختمان قرار داده می شد، بنابراین حرفه طراحی داخلی  نتیجه ای از توسعه جامعه است.

حرفه طراحی داخلی به وضوح تعریف نشده و پروژه های انجام شده توسط یک طراح داخلی به صورت گسترده ای متفاوت است. عبارت دکوراتیو با طراحی داخلی اغلب مترادف است و دکوراتور به آن دسته از افرادی میگویند که در چیدمان داخلی در سبکهای مختلف تخصص دارند.

سبکهای متفاوتی مانند: سبک مدرن، سبک کلاسیک، سبک مینیمال، سبک روستیک، سبک مراکشی و…

درحقیقت طراحی داخلی بخشی بین معماری داخلی و دکوراتوری است بدون غالب بودن یکی بردیگری.

طراحی داخلی هم به نوعی با معماری داخلی سروکار دارد و شانه به شانه آن حرکت میکند و هم بی ارتباط با عناصر دکوراتیو نیست.

گروهی دیگر از طراحان داخلی به سبب نوع دانش خود در بخشهای خاصتری مثل طراحی رستوران، آشپزخانه، دفترکار و… کار میکنند.

دکوراسیون داخلی:

دکوراسیون داخلی به طور کلی آراستن فضا با عناصر مختلف میباشد.

دکوراتورها کسانی هستند  که تنها با سطح ظاهری فضا مانند رنگ، پارچه، مبلمان، نورپردازی و… سرو کار دارند.

شاید با خود بگویید که طراح داخلی نیز این کار را انجام میدهد، بله درست استᵎ اما طراح داخلی نسبت به دکوراسیون داخلی به مسائل مهمتری میپردازد.

طراح داخلی با توجه به پوشش ها اصلی فضا مانند: کف، سقف، دیوار و … و لوازم دکوراسیون اعم از مبلمان، فرش، پرده و… سعی در ایجاد شرایط مناسب در فضا را دارد.

اغلب دکوراتورها دوره های تخصصی را گذرانده اند  و بیشتر در بخشهای مسکونی فعالیت دارند، بدین معنا که تزئین خانه را برعهده دارند.

بنابراین میتوان گفت معماران داخلی، طراحان داخلی و دکوراتورها همگی از دانش، تجربه و مهارت زیادی برخوردارند و با توجه به اشتراک زیاد این سه رشته مترادف یکدیگر نیستند ودر حوزه های کاری متفاوتی فعالیت میکنند. به عبارتی در زمینه تغییرات ظاهری و یا بهینه سازی ساختار منزل و یا هر ساختمان دیگری، مفاهیمی مانند طراحی داخلی، دکوراسیون داخلی و معماری داخلی استفاده می شود که همه این مفاهیم در راستای بهینه سازی فضای زندگی برای بالابردن کیفیت و سبک زندگی می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *